Kold College, Odense

Se hvordan LKN Byg har øget effektiviteten og forbedret arbejdsmiljøet med Knauf Nail It System™. I forbindelse med opførelsen af en ny multihal ved Kold College i Odense, har entreprenøren valgt Nail It System™ til montering af ydervægsstål.

Øg effektiviteten og få en bedre totaløkonomi

Hurtig og tidsbesparende montage

Med Knauf Nail It System™ bliver det lettere at overholde stramme tidsplaner. Du monterer hurtigt og nemt stålskelettet ved hjælp af skudsøm fremfor traditionelle skruer. Herved opnås op til fire gange hurtigere montage af dine stålydervægge. Du får færre processer, øger effektiviteten og får en bedre totaløkonomi, når du skal montere udfyldte facader.

Knauf er med dig hele vejen

Vores kompetente team af projektkonsulenter og tekniske rådgivere er med dig hele vejen i byggefasen. Vi tilbyder råd og vejledning omkring materialevalg, opstart og korrekt montage af vores produkter.      

Vi anbefaler Nail It System™ og den rådgivning vi har fået fra Knauf hele vejen igennem projektet. Den hurtige montage har haft stor betydning for projektets fremdrift således, at vi har kunne lukke bygningen i en fart.
Kent Nicolaisen, Tømrermester/Indehaver
  • Knauf ydervægssystem
  • Hurtig og tidsbesparende skudmontage med Knauf Nail It System™
  • Knauf Nail It System™ er et nyt patenteret og testet system til opbygningen af udfyldende ydervægge i stål
Vores medarbejdere oplever en bedre ergonomi ved at skyde stålskinner sammen med Nail It System™ fremfor gammeldags skruemontage. Det er bedre for skulder og ryg og gør, at de kan stå en hel dag og arbejde med det samme.
Martin Ryberg, Byggeleder

Produkter

En del af Knauf Ergoline serie

Knauf Nail It System™ indgår som en del af vores Ergoline serie af produkter med ergonomiske egenskaber, som nedbringer den manuelle håndtering på byggepladsen. Produkterne er et attraktivt valg, når du ønsker bedre ergnomiske arbejdsforhold og større effektivitet i dit byggeri. Læs mere om vores Ergoline serie her.